Swetry robione na drutach

gruby-sweter-na-drutachKiedy nadchodzi jesień i na dworze robi się  coraz zimniej, chętnie wyciągamy z szaf cieplutkie sweterki. Oczywiście, najczęściej wkładamy na siebie swetry wełniane, które skutecznie chronią nas przed zmarznięciem. Mowa tu głównie o strojach zrobionych na drutach, które cechują się unikatowym charakterem. Warto podkreślić to, że swetry z wełny zakupione w sklepie nie mogą się z nimi równać, ponieważ są wykonywane maszynowo, dlatego na półkach sklepowych odnajdziemy mnóstwo identycznych egzemplarzy. Ponadto, za pomocą drutów i włóczki możemy wykonać piękne sweterki, zarówno krótkie jak i długie, cienkie i grube oraz narzutki czy bolerka. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się także sweterki ażurowe wykonane samodzielnie, gdyż są eleganckie.

Jakie swetry robione na drutach są trendy?

robienie swetra na drutach krok po kroku

Na początku musimy wspomnieć o tym, iż wzór sweterka tak naprawdę będzie uzależniony od naszych umiejętności w dzierganiu na drutach. Z pewnością, bardzo pomocne są tu różnego rodzaju poradniki, w których jest pokazane krok po kroku, jak wykonać robótki ręczne. Oprócz tego, kluczowe znaczenie ma tu dobór drutów, a także włóczki. Otóż, ważne jest to, by wełna byłą najlepszej jakości, by się nie przerywała podczas dziergania. Ponadto, mile widziana jest wełna naturalna, która jest delikatna i trwała. Ale nie jest ona wskazana w przypadku alergików, ponieważ sweterki mogą podrażania naskórek lub wywołać uczulenie.

elegancki-sweter-robiony-na-drutach

Trzeba zaznaczyć to, że piękne swetry dziergane na drutach charakteryzują się wspaniałymi warkoczami i splotami, dzięki czemu są niepowtarzalne. Z pewnością, na początku naszej przygody z dzierganiem powinniśmy się pokusić o proste jednolite wzory, które nie wymagają wielkich umiejętności w posługiwaniu się drutami. A z upływem czasu nasze sweterki będą mieć coraz to bardziej wyszukane ściegi czy wzory, dlatego że nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Poza tym, tego rodzaju sweterki mogą być jednokolorowe lub wielobarwne, czasami zdobione są też fantazyjnymi motywami, np. figurami geometrycznymi, paskami lub kratką.

Na końcu należy podkreślić, że jeżeli chcemy się cieszyć swetrami dzierganymi na drutach przez dłuższy czas, powinniśmy je parć w niskiej temperaturze, aby się nie rozciągły, zbiegły lub zmechaciły. Warto też postawić na specjalne płyny do prania ubrań wykonanych z wełny, dzięki którym nasze sweterki przez długi okres będą prezentować się jak nowe.

Share Button